Salı, 16 Ekim 2018

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılan ve Türkiye'nin deniz yüzeyi doldurularak inşa edilen ilk stadı özelliğine sahip Şenol Güneş Spor Kompleksi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle açıldı.

Temeli 24 Kasım 2013'te atılan ve açılış töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın adını Şenol Güneş Spor Kompleksi olarak açıkladığı törene; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra Katar Emiri Temim Bin Hamad Al Sani, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Bakanlar, Milletvekilleri, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanvekilleri Servet Yardımcı, Hüsnü Güreli, Nihat Özdemir, Ali Dürüst ve İbrahim Usta, Genel Sekreter Kadir Kardaş ve Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Trabzonspor'da görev yapan Başkanlar, Teknik Direktörler, futbolcular ile çok sayıda taraftar katıldı.

Törende yaptığı konuşmaya Katar Emiri Sani ve tüm Trabzonluları selamlayarak başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların "terörü lanetleyen" tezahüratları üzerine, "Bu yolda hep beraber can vermeye hazırız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bir olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız." karşılığını verdi. Şenol Güneş Stadı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresince (TOKİ) Akyazı'da yaptırılan spor kompleksi ve stadyumun adının Şenol Güneş Kompleksi olduğunu açıklayan Erdoğan, Güneş'in Türk sporuna verdiği hizmetleri anlattı.

Şenol Güneş'in Türk Milli Takımı'na dünya üçüncülüğü kazandırdığını, milli takımın yıllarca başarıyla kaleciliğini, kaptanlığını yaptığını ve Trabzonspor'un güçlü olduğu dönemde takımın kalecisi olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Bizde güzel bir söz var, 'Marifet iltifata tabidir, iltifatsız marifet zayidir' diye. Biz, bu ülkede emeği olanları, taş üstüne taş koyanları ödüllendirmesini bilen bir milletiz. Bunun kıymetini bilmenin de huzuru içindeyiz." diye konuştu.

Spor kompleksi ve stadyumun inşaatında emeği geçenleri tebrik eden Erdoğan, sadece stadın değil birçok yatırımın da açılışını gerçekleştirdiklerini belirterek, tüm yatırımların Trabzon'a hayırlı olmasını diledi.

Açılışa katılıp sevinçlerini paylaşan Katar Emiri Sani ve bakanlarına da şükranlarını sunan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Zira biz, bugün Trabzon'da aynı zamanda Türkiye-Katar arasında yüksek düzeyli bir istişari komite toplantısını yaptık. Bugüne kadar ne yaptık, bundan sonra ne yapacağız, aramızda bunları konuştuk. 15 anlaşmayı bugün burada imzaladık. Birinci toplantıyı Katar'da yapmıştık, 17 imza atmıştık, bugün de burada 15 imza attık. O 17 anlaşma yürüyor. Şimdi de bu imzalarla yeni adımlar atıyoruz. İnşallah bunlardan temenni ederim ki Trabzon da nasibini alacaktır. Hele hele bugün helikopterle Trabzon'un üzerinde dolaşırken, Trabzon'un dağlarını, o kar dolu dağların zenginliklerini dolaşırken kendisi de hayran kaldı, 'Niye buralarda kayak tesisi yapmıyorsunuz' diye bunu da sordu. Temenni ederim ki onlara da kavuşuruz. Onların da altyapısını ayrıca yapmamız lazım tabii. Onun için oteller yapmaya hazır olduklarının müjdesini de ayrıca verdiler."

"İşte bizim Rabiamız bu. Biz bu yolda böyle yürüyeceğiz." ifadesini kullanan Erdoğan, tüm eserlerin Trabzon'a ve millete hayırlı olması dileğinde bulundu.

Başlama vuruşu Erdoğan'dan

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının ardından açılış törenine geçildi. Erdoğan kurdela kesimi öncesi, Trabzonspor'a katkıları dolayısıyla Katar Emiri Sani'ye teşekkürlerini ileterek, "Bu yatırımlarla birlikte yeni yatırımları da Trabzon'un takip edeceğini hatırlatmak istiyorum. Askerimizin, polisimizin tekraren gözlerinden öpüyorum. Milletimizin başı sağolsun diyorum, ailelerine sabırlar diliyorum." dedi.

Erdoğan, daha sonra Trabzonspor'un efsane futbolcuları arasındaki maçın başlama vuruşunu yaptı. Tribündeki taraftarların "Reis buraya" şeklindeki tezahüratları üzerine ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, tribünlere giderek taraftarları selamladı. Erdoğan, stadın deniz tarafındaki kalesine ilk penaltı atışını da yaparak gole çevirdi. Açılış törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, bazı bakanlar ve milletvekilleri ile spor camiasından çok sayıda isim de katıldı.

Tören öncesinde Trabzonspor'un tarihini anlatan bir tanıtım filmi gösterildi. Şehitler için yapılan saygı duruşunun ardından Katar ve Türk milli marşları dinlenildi. Milli marşlar okunurken tribünlerden Türk bayrağı ve "Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez" yazan dev pankart açıldı. Şehitler için Kur'an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi, dua edildi.

Soylu: "Sayın Cumhurbaşkanım, inşallah sizi mahcup etmeyeceğiz, buradan şampiyonluklar, centilmenlik ve insanlık çıkaracağız"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şenol Güneş Spor Kompleksi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Sayın Cumhurbaşkanım, inşallah sizi mahcup etmeyeceğiz, buradan şampiyonluklar, centilmenlik ve insanlık çıkaracağız." dedi.

"Şenol Güneş" ismi verilen Trabzon Akyazı Spor Kompleksi ve yapımı tamamlanan tesislerin toplu açılış törenine katılan Bakan Soylu, "Trabzon seninle gurur duyuyor" sloganları eşliğinde boynunda Trabzonspor atkısıyla kürsüye çıktı.

Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hitaben yaptığı konuşmada, "Kararlılığınız, dik duruşunuz, bu toprakların kendi karar verme yeteneğini ortaya koyduğunuz irade ve geleceğe olan inancınız, özgürlüğünüz, hürriyetiniz, bağımsızlığınızla sadece bize öğretmiyorsunuz, bizden sonraki nesle de öğretiyorsunuz. Bir şey söylüyorsunuz yıllardan beri, 'Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri.' Size minnettarız, şükran sunuyoruz." ifadelerini kullandı.

Stadın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iradesinin eseri olduğunu vurgulayan Soylu, şunları kaydetti:

"Size çok teşekkür ediyoruz, sizin talimatlarınızla bu stadı bu hale getiren herkese de minnettarız. Sayın Cumhurbaşkanım inşallah sizi mahcup etmeyeceğiz, buradan şampiyonluklar, centilmenlik ve insanlık çıkaracağız. Bugün sizin misafiriniz olan ve bizim şehrimizi onurlandıran Katar Emirimize ve onun kıymetli arkadaşlarına da 'Şehrimize tekrar hoşgeldiniz.' diyorum, Trabzonspor'a yaptığı katkılardan dolayı minnet ve şükranlarımızı ifade ediyorum. Burada sadece tek cümle söylenir, Allah hayırlı ve uğurlu etsin."

Albayrak: "Cumhurbaşkanımız olmasaydı böyle bir stat olmazdı"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ise stadın sadece Trabzon için değil, Türkiye ve Türk sporu için de önemli olduğunu dile getirerek, "Trabzon'un, Türk sporu ve futbolu için ne kadar büyük bir anlam ifade ettiğini tüm Türkiye olarak biliyoruz. Bu stadın temellerinin atıldığı ilk günden bugüne kadar, ne kadar büyük mücadeleler ve kararlılıklar gösterildiğinin en yakın şahidi olarak Sayın Cumhurbaşkanımıza bir Trabzonlu, Trabzonsporlu olarak sonsuz şükranlarımı iletiyorum." diye konuştu.

"Eğer Cumhurbaşkanımız olmasaydı böyle bir stadı Trabzon'a kazandırmak mümkün olmazdı." diyen Bakan Albayrak, "Bundan sonra siz kıymetli hemşehrilerime düşen, bu stadı her zamankinden daha büyük bir coşkuyla doldurmak, sadece Türkiye'de değil, Avrupa'da ve dünyada Trabzonumuzun ve Trabzonsporumuzun tarihi başarılara imza atması için sonuna kadar desteklemektir." değerlendirmesini yaptı.

Albayrak, Allah'tan milletin birliğini ve beraberliğini daim kılmasını niyaz ederek, şehitlere rahmet, gazilere ise sağlıklı, uzun ömürler temennisinde bulundu.

Kılıç: "Şu an Türkiye'deki en önemli stadyumlardan birisindeyiz"

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, stadın temelini, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uğurlu elleriyle attığını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanım, düşüncesinden başlayarak her şeyinde birebir emeğiniz var. Bugün de uğurlu ellerinizle inşallah bu eseri Türkiye'ye, Trabzon'a kazandıracaksınız." dedi.

Bakan Kılıç, Türkiye'yi ve milleti bölmeye, ideallerini durdurmaya çalışanlar olduğuna dikkati çekerek, sözlerini şöyle tamamladı:

"14 yıllık AK Parti iktidarında neler yapıldığının en önemli göstergelerinden birisi de işte bu stadyumdur. Size bu gösterdiğiniz kararlılıktan, Türkiye'ye kazandırdığınız eserlerden dolayı şükranlarımızı sunuyoruz. İnşallah daha nice eserleri de sizin uğurlu ellerinizle Türkiye'ye kazandıracağız. Kararlılığınız, emeğiniz, duruşunuz için size teşekkür ediyoruz. Trabzonlulara, Trabzonsporlulara hayırlı, uğurlu olsun."

Usta: "Nice 50 yıllara burada hep birlikte gireceğiz"

Trabzonspor Kulübü Başkanı Muharrem Usta, olağanüstü bir stada kavuştuklarını belirterek, "Nice 50 yıllara burada hep birlikte gireceğiz. Olağanüstü bir statta bundan sonra yeni yolculuğumuz başlayacak." ifadelerini kullandı.

Stadın şehre ve ülkeye kazandırılmasında Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çok net ve kararlı bir duruşu olduğunu dile getiren Usta, "Sayın Cumhurbaşkanım size minnettarız. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız, İçişleri Bakanımız, Gençlik ve Spor Bakanımız, TOKİ, Turkcell... Burada emek sarf eden, bu güzel stadın ortaya çıkmasında emek veren herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz." diye konuştu.

Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim Hamad El-Tani, Katar ve Gürcistan'dan gelen davetliler, şehit yakınları, gaziler ve birçok ilden davet edilen sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile Trabzonspor taraftarı katıldı.

Stada, Türk bayrağı ile Büyük Önder Atatürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Katar Emiri'nin posterleri asıldı. Statta ayrıca, "Sayın Cumhurbaşkanım Trabzon'a hoşgeldiniz", "Sayın Katar Emiri Trabzon'a hoşgeldiniz", "Yeni Trabzon stadı hayırlı olsun", "Teşekkürler Sayın Cumhurbaşkanım", "Teşekkürler Sayın Başbakanım" yazılı pankartlar da yer aldı.

Törende, Türk bayrağını milli güreşçi Selçuk Çebi, Katar bayrağını ise milli güreşçi Taha Akgül taşıdı. Taraftarlar, "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Ne mutlu Türk'üm diyene", "Her Türk asker doğar" gibi çeşitli sloganlar attı.

Öte yandan Trabzon Büyükşehir Belediyesi, açılış töreni öncesi vatandaşlara 40 bin Türk bayrağı ile 8 bin Katar bayrağı dağıttı. İlçelerde yaşayan vatandaşların, ücretsiz olarak 80 otobüsle stada ulaşımları sağlandı.

Kaynak: http://www.tff.org/default.aspx?pageID=285&ftxtID=26389

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Son Haberler

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi Açıldı

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi Açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sancaktepe'de belediye tarafından hayata geçirilen Prof....

AF-BAL-DER'de Mahir Arık Yeniden Başkan Seçildi

AF-BAL-DER'de Mahir Arık Yeniden Başkan Seçildi

25 Aralık tarihinde gerçekleştirilen 3. Genel kurulda mevcut başkan Mahir...

Gaziantep Oto Kurtarma

Gaziantep Oto Kurtarma

Gaziantep Oto Çekici, Gaziantep'te profesyonel kadromuz ve araç filomuz ile...

Türk Polis Teşkilatının Kuruluşunun 173. yılı Kutlamaları

Türk Polis Teşkilatının Kuruluşunun 173. yılı Kutlamaları

Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 173.Yılı Kutlamaları kapsamında Şuhut İlçe Emniyet...

Gazipaşa Ortaokulu'na Kütüphane ve Akıl Oyunları Sınıfı kuruldu

Gazipaşa Ortaokulu'na Kütüphane ve Akıl Oyunları Sınıfı kuruldu

İlçemiz Merkez Gazipaşa Ortaokulu’na kütüphane ve Akıl Oyunları sınıfı kurularak...

Hükümetten Emekliye 2.000 TL Bayram İkramiyesi

Hükümetten Emekliye 2.000 TL Bayram İkramiyesi

Hükümet ister az maaş alsın, ister çok maaş alsın emeklilere...

Cumhurbaşkanı Erdoğan; Afrika kıtasının tamamıyla iş birliğimizi güçlendirmenin gayreti içindeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan; Afrika kıtasının tamamıyla iş birliğimizi güçlendirmenin gayreti içindeyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu’na katıldı....

Şuhut Belediye Hisarspor BAL'da Kaldı

Şuhut Belediye Hisarspor BAL'da Kaldı

Baraj maçında Süper Amatör Lig Şampiyonu Emirdağspor’u ikinci yarıda attığı...

Afyonkarahisar Süper Amatör Ligi Bu Hafta Başlıyor

Afyonkarahisar Süper Amatör Ligi Bu Hafta Başlıyor

Profesyonel futbol liglerinden sonra Amatör liglerde de heyecan bu hafta...

Facebook Sayfalar’a büyük güncelleme geliyor

Facebook Sayfalar’a büyük güncelleme geliyor

Facebook yaptığı açıklamalarda Sayfalar’a büyük bir güncelleme geleceğini duyurdu. Mobilde...

Büyük Zaferin 96. Yılı Coşkuyla Kutlandı

Büyük Zaferin 96. Yılı Coşkuyla Kutlandı

Afyonkarahisar'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96'ıncı yıldönümü Vali Mustafa Tutulmaz, Eski...

Başkan Bozkurt, Vekil Yurdunuseven ile Bakan Yardımcısı Özkaldı’yı Ziyaret Etti.

Başkan Bozkurt, Vekil Yurdunuseven ile Bakan Yardımcısı Özkaldı’yı Ziyaret Etti.

Şuhut Belediye Başkanımız Recep Bozkurt, Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekilimiz...

Sektörel Haberler

Ziyaretçiler

327 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi